Radiosta, somesta, podcastista sekä nykyään televisiosta tuttu Janne Lehmonen tunnetaan energisenä juontajana ja ruokaa rakastavana snäckääjä. Lehmonen kertoo, kuinka hän päätyi R-kioskin kassalta radion kautta Selviytyjät Suomi -ohjelmaan.

Bauer Median toimiston oven avaa televisiosta tuttu naama, jonka äänen tunnistaa myös ilman kasvojen kuvaa. Iloinen ja positiivista energiaa huokuva Janne Lehmonen toivottaa tervetulleeksi Kaapelitehtaan toimitiloihin, missä hän juontaa NRJ:n iltalähetystä. Nopean kierroksen jälkeen asetumme pieneen kokoushuoneeseen juttelemaan siitä, millaista on hallita montaa mediaa yhtä aikaa ja miten hänen uransa on vienyt R-kioskin kassalta radioon, someen ja televisioon.

Lehmosen radioura sai alkunsa vuonna 2015, kun hän aloitti Laajasalon opiston radiotoimittajaopinnot. Päätös oli tietoinen riski: maksullinen koulutus tarkoitti opintolainaa ja epävarmaa tulevaisuutta. Laajasalossa Lehmonen pääsi kuitenkin heti tekemään käytännön radiotyötä, ja opintojen loppuvaiheessa hän päätyi harjoitteluun Bassoradiolle.

Työharjoittelun jälkeen vakituista paikkaa ei vielä löytynyt, ja Lehmonen palasi R-kioskin kassalle, mutta puhelin pysyi äänellisellä. Haave radiotyöstä ei kadonnut, ja puoli vuotta myöhemmin odotus palkittiin. NRJ:ltä tarjottiin vakituista paikkaa radiotoimittajana. Lehmonen ehti jo epäillä, että paikka olisi mennyt sivusuun, mutta oikea hetki koitti juuri ajoissa. NRJ:llä Lehmonen vietti vuodet 2017-2020, josta hän siirtyi Bassolle seuraavaksi viideksi vuodeksi.

Bassolla vietetyt vuodet antoivat paljon. Radiolähetysten lisäksi Lehmonen alkoi tehdä Laudi-podcastia yhdessä Tijan Foonin kanssa. Rap-aiheista podcastia on julkaistu yli sata jaksoa ja se on kerännyt uskollisen kuulijakunnan.

Vuonna 2024 Lehmonen otti uuden askeleen someurallaan perustaessaan Instagram- ja TikTok-tilin @jannesnacks. Hän alkoi jakaa ruokakokemuksia ja reseptejä erilaisista snäkeistä, erityisesti amerikkalaistyylisistä sandwicheista. Jokainen video alkaa jo ikoniseksi muodostuneella lausahduksella: “No mitä snäckääjät!” Sloganista tuli nopeasti hänen tavaramerkkinsä, ja moni seuraaja tuntee hänet nykyään paremmin snäckääjänä kuin radiopersoonana.

Nautinnollinen hetki täytetyn voileivän ääressä

Vuonna 2024 Lehmonen sai yllättävän kutsun reality-ohjelmaan ja hän suostui mukaan, tietämättä aluksi edes mistä ohjelmasta oli kyse. Vuonna 2025 hänet nähdään Selviytyjät Suomi -ohjelman yhdeksännellä kaudella ystävänsä Semon Välisen kanssa. Ohjelma esitetään Nelosella ja Ruudussa sunnuntaisin.

Lehmonen edusti Selviytyjissä Burungin heimoa.

Malesian viidakossa makumaailma oli kuitenkin kaukana snäckääjän herkkuleivistä. Lehmonen kertoo, että ruoka koostui pääasiassa riisistä ja itse tehdystä, kuivasta, littanasta leivästä.

– Karuin ruokakokemus saarella liittyi olosuhteisiin sen ympärillä. Ruokaa ei ollut määräänsä enempää tarjolla. Huonosti nukutun yön ja hävityn kisan jälkeen pieni riisikippo ei lämmittänyt paljoa mieltä, hän kuvailee. Mauton riisi sai haaveilemaan aivan tavallisista herkuista, kuten rapeasta, uppopaistetusta kanasta.

Lehmonen taistelemassa paikastaan Selviytyjät Suomi -kisassa

Vaikeasta kokemuksesta jäi kuitenkin paljon käteen. Lehmonen oppi arvostamaan rapean ruoan antamaa euforisuuden tunnetta, sillä saarella syöty riisi on tasaisen pehmeää “mössöä”. Selviyjät Suomi -ohjelman kautta Lehmonen on saanut lisää näkyvyyttä somekanavilleen. 

@jannesnacks TikTok -tilillä on jo yli 170 ruoka-aiheista videota

Nykyään Lehmonen juontaa NRJ:n iltaa joka arkipäivä klo 18-20. Podcastin, radion ja ruokapäivitysten myötä kalenterin täyttö ja aikataulutus on tullut Lehmoselle erittäin tutuksi.

– Paljon se on aikatauluttamista, mutta päivän päätteeksi kun kaikki jutut menee omalla tahollansa eteenpäin, niin siitä tulee palkitseva olo, kertoo Lehmonen. 

Vaikka Selviytyjissä päivät kuluivat hitaasti, Helsingin kaduilla oli kulunut vain pieni pala keväästä. Nyt Lehmonen jatkaa omaa polkuaan rennolla otteella pilke silmäkulmassa. Olipa kyse radiosta, somesta tai viidakon kisasta, yksi asia pysyy samana: aitous. Niin kuin Lehmonen itse sanoisi: “Ruoka hyvä, elämä kaunis”.

Lehmonen esittelee täytettyä focacciaa.

Teksti: Oiva Paakkari

Kuvat saatu Janne Lehmoselta.