Kun Wenla Pesosen kylkiluu murtui kesken ottelun, hän ei jäänyt kentän laidalle. Hän pelasi pelin loppuun ja vielä seuraavankin. Silti moni luulee yhä, että naiset eivät pelaa “oikeaa” amerikkalaista jalkapalloa.

Pesonen pelaa Lohja Lionessesin riveissä ja joukkueessa pelaa noin neljäkymmentä naista.
Amerikkalaisen jalkapallon hän aloitti 14-vuotiaana, kun aiempi harrastus, jalkapallo, alkoi tuntua liian helpolta. Hän kaipasi fyysisempää ja taktisesti haastavampaa lajia, eikä ole sen jälkeen halunnut lopettaa. Ennakkoluulot vaikuttavat lajin asemaan ja tulevat vastaan usein. Kun Pesonen kertoo harrastuksestaan, moni yllättyy siitä, että naiset pelaavat lajia täyskontaktina.
“Moni luulee, että me pelataan lippupalloa tai että meillä on eri säännöt. Mutta meillä on ihan samat säännöt kuin miehillä”, Pesonen sanoo.

Laji on tuonut Pesoselle itsevarmuutta. Hän kuvaa, kuinka fyysisyys ja itsensä ylittäminen ovat muuttaneet hänen ajatteluaan.
“Siitä tulee tosi vahva olo. Tuntuu, että pystyy puolustamaan itseään.”

Kyllä siinä mietti, että jääkö tähän maahan makaamaan vai nouseeko ylös. Mutta kun kuulin valmentajan huutavan, että ylös, niin nousin

Uransa aikana Pesonen on kohdannut sekä lieviä että vakavampia loukkaantumisia. Erityisen mieleenpainuva oli tilanne, jossa hän jäi isokokoisen vastustajan alle ja mursi kylkiluunsa. Kivusta huolimatta hän nousi ylös ja pelasi ottelun loppuun sekä vielä seuraavan pelin. Myöhemmin kävi ilmi, että kylkiluu oli murtunut.

“Kyllä siinä mietti, että jääkö tähän maahan makaamaan vai nouseeko ylös. Mutta kun kuulin valmentajan huutavan, että ylös, niin nousin”, hän kertoo.
Pesosen mukaan voimaannuttavinta on juuri se hetki, kun pystyy nousemaan takaisin ylös.

Laji kaipaa lisää näkyvyyttä

Suomessa naisten amerikkalaisella jalkapallolla on myös maajoukkuetoimintaa ja laji on kehittynyt vuosien varrella. Siitä huolimatta laji on edelleen melko pieni ja naisten sarjat ovat vielä pienempiä. Yleisömäärät ovat vähäisempiä kuin miesten peleissä ja sponsorien hankkiminen on haastavaa.
Tämän vuoksi pelaajat joutuvat rahoittamaan suuren osan harrastuksestaan itse, esimerkiksi pelimatkojen kautta, mikä tekee lajista kalliin.

Pesosen mukaan laji kaipaisi ennen kaikkea lisää näkyvyyttä ja ymmärrystä. Moni ei tunne sen sääntöjä tai tiedä, millaista amerikkalainen jalkapallo oikeasti on, mikä pitää kiinnostuksen matalana. Hänen mielestään kyse ei ole vain urheilusta, vaan myös siitä, miten naisten tekemistä nähdään ja arvostetaan.
Hän toivoo, että yhä useampi uskaltaisi tulla katsomaan pelejä tai kokeilemaan lajia itse. Kiinnostuksen kasvu voisi lisätä myös resursseja, joita naisten joukkueet tällä hetkellä kaipaavat.

“Tosi moni pelkää sitä, että sattuu. Mutta vaikka sattuu, niin siitä selviää. Se tekee vahvemmaksi”, Pesonen sanoo.

Teksti: Jasmin Neesham
Kuva: Lohja Lionesses

Edellinen artikkeliUrbaani aikakauslehti Kortteli on ilmestynyt!
Seuraava artikkeliMillä joukkueella on Liigan paras maalilaulu?