Radiofestivaali 2019

Vuoden 2019 Radiofestivaalilla on neljä kilpailusarjaa: dokumentti-, kuunnelmasarjat, juontajakilpailu ja uusi podcast-sarja. Dokumentti- ja kuunnelmasarjoihin sekä juontajakilpailuun voi osallistua ainoastaan kansanopiston, ammattikorkeakoulun, yliopiston, toisen asteen koulutuksen tai mediapajatoiminnan kautta.

Podcast-sarja on avoin kaikille.

  • Kilpailuun ilmoitettujen podcastien tulee olla tehty 1.1.2018 – 14.3.2019 välillä.
  • Kilpailuun ei voi osallistua Yleisradion tai muiden mediatalojen jo julkaisemilla podcasteilla. Esiraati valitsee sarjan finalistit.
  • Kaikki kilpailuun osallistuneet podcastit julkaistaan Radiofestivaalin SoundCloud-tilillä.

Keskiviikon 3.4.  juontokilpailu järjestetään Laajasalon opistossa, Kuukiventie 6, 00840 Helsinki.

Torstain 4.4. ja perjantain 5.4. ohjelma on Kino Tuliossa, Kansallisen Audiovisuaalisen Instituutin tiloissa, Sörnäisten rantatie 25 A, 00500 Helsinki. Lähimmät metroasemat ovat Sörnäinen tai Kalasatama.

Radiofestivaalien Ohjelma

FESTIVAALIOHJELMA

Keskiviikko 3.4. Juontajakilpailu

Tapahtumapaikka: Laajasalon opisto, Kuukiventie 6, 00840 Helsinki

08:30 – 13:30 Harjoittelumahdollisuus Laajasalon opiston radiostudiossa
11:00 – 12:30 Laajasalon opisto tarjoaa lounaan kilpailijoille ja tuomareille
13:30 – Tervetulokahvi festivaalivieraille (K-rappu, Asuntolarakennus)
– avajaissanat, tuomaristo esittäytyy ja kertoo arvostelukriteereistään
14:00 – 16:20 Juontajakisa

Juontojärjestys:

Arttu Kuivanen – Turun Ammattikorkeakoulu
Veera Viitanen – Laajasalon opisto
Jenna Louhela – Oulun ammattikorkeakoulu
Michaela Söderholm – Laajasalon opisto
Susanne Sunnari – Laajasalon opisto
Jenna Lahti – Voionmaan koulutuskeskus
Miska Kierros – Laajasalon opisto

16:20 Väliaikaohjelma: Äänipolku + järjestäjät esittäytyvät
16:40 Juontajakilpailun palaute + palkintojenjako

Torstai 4.4. Dokumenttisarja

Tapahtumapaikka: KAVI Kansallinen Audiovisuaalinen Arkisto, Sörnäisten rantatie 25

10:00 Avajaissanat
10:05 Tuomaristo esittäytyy ja kertoo kriteereistään
10:15 Dokumenttisarja – osa 1

Kaisa Järvinen: Kontrasti – Laajasalon opisto
Tuomas Kinnunen: Rumpukoneiden kapina – Tampereen ammattikorkeakoulu
Samuli Kuula: Oma valinta – Laajasalon opisto
Mirella Manninen: GGMadMan – Voionmaan koulutuskeskus
Leif Hagert: Kruunu – Laajasalon opisto

11:00 Tauko
11:10 Dokumenttisarja – osa 2

Henna Heinonen: Sampsan manifesti – Tampereen ammattikorkeakoulu
Emmi Tilvis: Rauhanaktivisti – Tampereen yliopisto
Riku-Petteri Vainio: Yrittäjän Vaimo – Voionmaan koulutuskeskus
Iina Tossavainen: Mikä mä oon?

11:55 – 13:00 Lounastauko
13:00 Dokumenttisarja – osa 3

Petri Hänninen: Suden kotimaat – Tampereen yliopisto
Lydia Eronen: Suomen paras hevonen – Tampereen ammattikorkeakoulu
Tiina Ryynänen: Avanto – Metropolia Ammattikorkeakoulu
Sarita Piipponen: Korkkarit kattoon – Tampereen yliopisto

13:45 Tauko
14:00 Dokumenttisarja – osa 4

Timo Metsäjoki: Jouluntuoja – Lapin yliopisto
Esin Aamutuuli (Güngör): Ghostattu – Metropolia Ammattikorkeakoulu
Sami Elamaa: Hevimies – Voionmaan Koulutuskeskus
Emma Tattari: Pään kaaos – Laajasalon opisto

14:40 Tauko
14:50 Dokumenttisarja – osa 5

Nina Schleifer: Our babe – Laajasalon opisto
Inka Mustonen: Rakkaudesta maapalloon: Jätteet kohdilleen – Lapin yliopisto
Mia Jussinniemi: Kampaajan rakas – Tampereen yliopisto
Mari Molkoselkä: Koltta Hanna-Maaria Kiprianoff – Oulun ammattikorkeakoulu

15:35 Yleisöäänestys
16:00 Dokumenttiluento: Faktan ja fiktion äänelliset ulottuvuudet – Tiina Luoma
17:00 Äänipolku esittäytyy
17:05 Dokumenttisarjan palkintojenjako
17:25 RTTL esittäytyy ja stipendin jako
17:30 Tapahtuman päätös

Perjantai 5.4.

Tapahtumapaikka: KAVI Kansallinen Audiovisuaalinen Arkisto, Sörnäisten rantatie 25

10:00 Avajaissanat, tuomaristo esittäytyy ja kertoo arviointikriteereistään
10:15 Kuunnelmat – osa 1

Joel Mäkipuro: Välitiloja – Laajasalon opisto
Margareeta Lauronen: Passio – Laajasalon opisto
Jyri Uurtimo: Requiem-Resurrecto – Laajasalon opisto

10:50 Kuunnelmat – osa 2

Arno Rantanen: Kohtaamisia – Voionmaan koulutuskeskus
Emilia Hulkko: Hei Mari! – Laajasalon opisto
Timo Metsäjoki: Runoilija – Lapin yliopisto

11:30 Tauko
11:40 Kuunnelmat – osa 3

Krista Lehtonen: Per Fumum – Laajasalon opisto
Pekka Ohtokangas: Kärpäsen elämää – Oulun ammattikorkeakoulu
Marko Laakkonen: Joki juttelee – Laajasalon opisto

12:20 – 13:20 Lounastauko ja yleisöäänestys
13.20 Kuunnelmasarjan palkintojenjako
13:45 Pod-sarjan tuomaristo esittäytyy
14.00 – 15.00 Podcast-sarja

Pekka Ohtokangas: Yksi ainoa sipaisu – Oulun ammattikorkeakoulu
Eetu Laine: Naistenmies – Laajasalon opisto
Oskari Rötsä ja Susanna Partanen: Myyräcast – Voionmaan Koulutuskeskus
Nina Schleifer: Kielenvääntäjät / Tähtis Nina – Laajasalon opisto

15:10 Yleisöäänestys ja tauko
15:30 Podcast-sarjan palkintojenjako ja festarin päätös